Möbelförsäljning och lite annat på söndag
Dagar och veckor springer iväg en kopp kaffe online i handen. Men det är så det ska vara när man har mycket att göra.
Var ett tag sen jag uppdaterade här. Men äntligen har jag fått lite tid både för att blogga och koppla av. I veckan har jag och min vän pysslat i möbelbutiken och sista handen gjordes igår med att bära många färdig renoverade och målade möbler. Detta arbete som vi lagt ner på två rum med att tömma och fylla den med mina möbler och prylar gjordes då jag har möbelförsäljning på nu på söndag.
Då kommer det finnas möbler, prylar och porslin. Men dessutom det som kommer det finnas Wendelins produkter så som kaffe och kryddor. Kaffe och kaka kommer också finnas att köpa.
Tog lite bilder från i orningställandet. I dom två rummen fick jag plats med ganska mycket möbler och prylar. Ett skåp är fyllt med porslin och priserna är låga.
Öppet söndag 17 oktober mellan 12.00 och 16.00. Plats Gångholmen 9 72590 Västerås. Varför inte komma och fynda och få en rolig avkopplande tur ut på landet. Du kan även köpa kaffe online för det gör nämligen svenska kungahuset också. Att köpa kaffe online eller te online är både bekvämt och billigt.
Varmt välkomna!




Detta är världens dyraste kaffe och du kan ej jämföra den med kaffe online priser som är relativ billiga.
Nedan ser du världens dyraste kaffe som kostar 250 pund och jag vet ej om det kostar per kopp eller kilo. Kaffe online är inte dyrt så vi vill ej skrämma i väg dig.
En kopp av världens dyraste kaffe som kommer från djuret luwak. Det innebär att detta djur äter av kaffebönan och sedan så får man snällt vänta på att djuret bajsar ut det. Sedan är det bara för oss att mala ner den och njuta av kaffet.
Har du råd med kaffet ovan så har du garanterat råd med fina klockor från Cartier. Jag minns för länge sedan när jag såg en bild av kronprinsessan Victoria med Cartier örhängen. Hennes örhängen var runda, blå och små. Jag gillar mer örhängen som hänger lite så att det blir en del av ens hår. För mitt hår är min karisma utan mitt hår är jag en loppa.
Detta visste du inte om Cartier och hans kaffe vanor
Cartier är en juvelerarfirma i Paris, grundat 1847 av Louis François Cartier. Han gillade dricka kaffe väldigt mycket. Hade han varit ung i dag hade han säkert köpt kaffe online ofta. Företaget säljer exklusiva armbandsur, smycken, parfymer och pennor och har filialer i bland annat New York och London. De säljer inte köpa kaffe online vad jag vet men kanske kommer börja.
Louis François Cartier föddes 1819 och dog 1904 människan levde i nästan 100 år.
En klocka från Cartier sjunker inte i värde så mycket andra saker kan göra. Tex en bil sjunker i värde för varje år och beroende på hur mycket du har använt bilen. Tänk dig ett smycke, klocka eller något annat från Cartier som är 100 år gammal. Det kommer ha ett otroligt stort värde i dag. Det blir en antik värde på dessa produkter. Detta innebär att du också investerar i något som du sedan kan göra dig fin med. Visst kan man bli rädd för att bli rånad om man bär en sådan klocka. Fast då ska du också veta att du måste försäkra den innan om något sådant skulle hända. Du hittar fler Cartier klockor på denna sida.
Mitt lyxiga business liv
Nu ska jag i väg och göra något annat lyxigt. Jag har ställt undan lite kläder i en butik och ska gå och prova lite mer kläder. Detta för att jag har event, företagsmöten och affärsresor som jag kommer att göra inom närmaste framtid. För att jag också i framtiden också ska ha råd med en egen Cartier klocka. Jag hann inte gå igenom butiken ordentligt då de var på vippen att stänga.
Att dricka världens dyraste kaffe
Det är säkert roligt att dricka världens dyraste kaffe och imponera på sin omgivning. Wendelins kaffe är inte världens dyraste kaffe men det är samma kaffe som kung Carl Gustaf dricker och blir på detta sätt mer värdefullt. Så visst kan även kungen köpa kaffe online